Indoor Bowls - a game for all


2018 National OPEN Championships from ASHBURTON




CHAMPIONSHIP SINGLES

Section play - Click for list of qualifiers through to finals winner.

WON BY: Gary Low - Grasmere, Southland bt Robert Wilson - Finegand, South Otago 10-9, on an extra end

Master's Singles: Mark Sheard - MSA, Ashburton

Kath & S.E.N. Smith Trophy (Senior going the furtherest in the Open): Alister Wilson - North Taranaki
Truth Cup for Woman going the furtherest: Teri Anderson - Waikato
Cliff Thompson Trophy for Junior going the furtherest: Jakeb White - Counties



CHAMPIONSHIP PAIRS

Section play - Click for list of qualifiers through to finals winners.
WON BY: Shelley Jacombs, Mark Jacombs - Vogelmorn, Hutt Valley def. Mark Ridley, Sean Ridley - Club 2000, North Taranaki 10-5

Masters Pairs: Lyn Brittain, Graham Brittain - North End, Northland def. Barry Clement, Moyra Hood - Papamoa Sports, Tauranga 10-4

Bob Malcolm Memorial Tray: Shelley & Mark Jacombs - Vogelmorn, Hutt Valley



CHAMPIONSHIP TRIPLES

Section play - Click for list of qualifiers through to finals winners.
WON BY: Simon Thomas, Michael Lawson, Daniel French - Rakaia Club, Ashburton

Masters Triples: Mark Sheard, Joyce Cleghorn, Helen Rennie - Ashburton MSA Club



CHAMPIONSHIP FOURS

Section play - Click for list of qualifiers through to finals winners.
WON BY: Grant L'Ami, Paul Smith, Mike Phipps, Lorraine Phipps - South City, Tauranga bt Gary Low, Graham Low, Warwick Gray, Jan Low - Grasmere, Southland 9-7

Masters Fours: Ton Kaan, Bryan Sobey, Bev Sobey, Georgina Black - Greenhithe, North Harbour bt Carl Jamieson, Terry Moffat, Marilyn Irvine, Jenny Hamilton - Club Mount Maunganui, Tauranga 14-6



SPECIAL TROPHIES

Truth Cup won by: Teri Anderson - Waikato

Cliff Thompson Trophy won by: Jakeb White - Counties

Kath & S.E.N. Smith Trophy won by: Alister Wilson - North Taranaki

Bob Malcolm Memorial Tray won by: Shelley & Mark Jacombs - Hutt Valley

Robertson Cup won by:

Patrons Cup won by: